Darmowa dostawa na terenie Polski
Gwarancja Trusted Shops
Grawerowane Dedykacje
Bezpieczne Systemy Płatności

Menory i chanuki świeczniki judaistyczne

Świeczniki judaistyczne, zarówno menory (siedmioramienne) i chanukije (dziewięcioramienne), to jedne z najważniejszych symboli kultury żydowskiej. Odnajdują jednak uznanie wśród znawców wystroju wnętrz na całym świecie, nie tylko pośród wyznawców judaizmu. Te unikatowe kandelabry od wieków cechują się precyzyjnym wykonaniem z niespotykaną starannością. Menora w judaizmie uznawana jest za świętą. Znajduje się w herbie Izraela jako symbol judaizmu. Poświęcono jej sporo miejsca w Piśmie Świętym. Ustawiona w Pierwszym Przybytku oraz używana w Świątyni Jerozolimskiej, towarzyszyła również Izraelitom podczas wyjścia z Egiptu. Świeczniki Menory siedmioramienne używane są bardzo często i mogą towarzyszyć wyznawcą Judaizmu również w podróży. Symbolizuje światło i życie, jej kształt nawiązuje także do rajskiego Drzewa Życia. Siedem ramion miało reprezentować zrozumienie, siłę, bojaźń Boga, boską obecność, wiedzę, radę oraz mądrość. Nazwą menora można określać również świecznik chanukowy.

Menory i Chanuki na prezent

Na jaką okazję święty świecznik żydowski będzie dobrym prezentem? Powodów i sprzyjających okoliczności jest wiele. Najbardziej odpowiednią jest oczywiście Chanuka obchodzona na przełomie listopada i grudnia. Jest to idealna okazja do zakupienia świecznika chanukowego dla osoby wyznającej judaizm. Mniejsze świeczniki nadadzą się idealnie dla młodszych członków rodziny, by każdy mógł zapalać świece samodzielnie. Inną świetną okazją jest judaistyczne święto Purim, obchodzone na przełomie lutego i marca. W ten radosny dzień tradycja sugeruje obdarowanie się prezentami. Kandelabry mogą być też świetnym upominkiem dla osoby głęboko zainteresowanej kulturą żydowską, pracującej w stowarzyszeniu, fundacji lub muzeum zajmującym się tematem Narodu Wybranego. By uniknąć problemów wynikających z gaszeniem świec oraz rozgrzanym woskiem, najlepszym uzupełnieniem prezentu będzie niezwykle praktyczne gasidło do świeczek. Jeśli wśród naszych głównych propozycji prezentu nie znaleźli Państwo swojej idealnej oferty, zapraszamy do kontaktu z naszą obsługą klienta telefonicznie lub mailowo. Nasi doradcy wybiorą i dopasują ofertę specjalnie do Państwa potrzeb.

Serce Chanuki i Jego Rola w Tradycji Święta Świateł

Świecznik chanukowy, nazywany też chanukiją to w judaizmie dziewięcioramienny kandelabr zapalany na święto Chanuka (Święto Świateł). Lampka chanukowa ma dziewięć ramion, ponieważ osiem z nich reprezentuje każde z ośmiu dni radosnego święta, a dziewiąte spełnia ważną rolę pomocniczą i nazywa się szamasz (sługa). Każdego kolejnego dnia chanuki zapala się o jedną świecę więcej niż poprzedniego aby ostatniego dnia płonęło osiem świec. Celem zapalania świateł w kolejne wieczory jest rozgłaszanie chanukowego cudu. Uroczystość zapalenia świec chanukowych odbywa się nawet w polskim Pałacu Prezydenckim. Według tradycji kandelabr dziewięcioramienny chanukija powinna stać przy głównych drzwiach domu lub na parapecie okna wychodzącego na ulicę, tak, aby przechodnie mogli ją zobaczyć. Zapalaniu świecznika chanukowego towarzyszą określone tradycyjne pieśni oraz błogosławieństwa. Wierzący jedzą wtedy specjalne potrawy, na pamiątkę cudu smażone na oleju, a dzieci dostają prezenty.

Aktualizuje…
  • Brak produktów w koszyku.